Domy Brzeg – lepiej kupić czy wybudować samemu?

domy Brzeg | nieruchomości Brzeg | mieszkania Brzeg

Domy Brzeg – choć miejscowość nie jest stosunkowo duża, to wiele osób planujących zamieszkać we własnym domu, staje przed dylematem: wybudować go samodzielnie czy kupić od dewelopera (w Brzegu taką opcję możemy spotkać chociażby w inwestycji Apartamenty Brzeg http://apartamenty-brzeg.pl/ ). Tak naprawdę odpowiedź uzależniona jest w dużej mierze od naszego podejścia, chęci, czasu i możliwości. Jeśli jesteśmy osobami ceniącymi sobie wygodę – dom najprościej jest kupić od dewelopera. Jeśli jednak zwracamy uwagę na poniesione koszty – najtaniej jest zbudować go samemu. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam wszelkie aspekty samodzielnej budowy oraz skorzystania z pomocy developera. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu nie będziecie mieli już wątpliwości, która opcja będzie dla Was lepsza i korzystniejsza.

Domy Brzeg – perspektywa samodzielnej budowy

Podstawową zaletą jest fakt, że  budując dom budujemy dokładnie to co chcemy a nie to co już zostało zaprojektowane i wykonane przez kogoś innego (zobacz też nasz artykuł Sztuka urządzania – nieruchomości w stanie surowym). Przez długi czas najpopularniejszym sposobem budowy domu był tzw. system gospodarczy. Budowało się latami: trochę wiosna, trochę jesienią. Fundamenty w jednym roku, mury w kolejnym, a wykończenie jak będzie okazja. Obecnie zależność ta ulega zmianie, a my sami  chcemy wznosić swoje domy w coraz krótszym okresie czasu. Pierwsze co musimy rozważyć, to działka, na której chcemy postawić nasz dom. Jeśli nie mamy własnej, warto przyjrzeć się oferowanym przez inwestorów, gotowym, uzbrojonym terenom. Kolejny krok to wybór samego projektu, który później zrealizuje wybrana przez nas ekipa budowlana (tutaj możemy oczywiście trafić na firmy bardziej i mniej rzetelne, więc ryzyko jest spore). Kolejną zaletą samodzielnej budowy jest fakt, że możemy negocjować ceny materiałów, jakie nabywamy. Na koniec pozostaje samo wykończenie wnętrz, po którym czeka nas niezwykła satysfakcja, że dom w którym mieszkamy jest efektem naszych samodzielnych działań i decyzji!

Okazuje się jednak, że czasami samodzielna budowa domu, wbrew pozorom, może być droższa niż jego zakup. Jeśli nie znamy się na budowie, to niewłaściwe decyzje mogą spowodować, że nasze koszty urosną do niebotycznych rozmiarów. No i oczywiście na naszych barkach spoczywa cała strona formalna budowy, czyli załatwianie wszelkich pozwoleń, pism, wniosków i projektów przyłączeniowych itp.

Domy Brzeg – zakup nieruchomości u developera

Kupując dom od dewelopera oszczędzamy przede wszystkim czas i nerwy. Co więcej, dom od dewelopera można mieć o wiele szybciej, a niekiedy wręcz od ręki, jeśli inwestycja jest już gotowa lub niemalże na ukończeniu. Nawet w przypadku nieruchomości do wykończenia większość roboty jest już za nami. Coraz częściej też można kupić domy pod klucz, czyli takie, do których można wprowadzić się niemal od razu. Co jeszcze istotne i godne zauważenia, dom zbudowany przez developera zawsze objęty jest gwarancją i w razie uzasadnionych usterek, wykonawca ma obowiązek naprawić szkody.

Jednak i w tym względzie czekać na nas mogą różnego rodzaju pułapki. Jakie? W odniesieniu do gruntu, z pewnością warto sprawdzić, czy granice działki wyznaczone przez ogrodzenie zgadzają się z zapisem w ewidencji gruntów. Warto też zorientować się, czy przez naszą działkę nie przebiega pod ziemią sieć energetyczna, kanalizacyjna czy inna. Dodatkowo należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Nie zaszkodzi także  sprawdzić, w jaki sposób został zapewniony dostęp do drogi publicznej. Na koniec zaznaczmy, że kupując dom powinniśmy przede wsszystkim zwrócić uwagę na to, jakie dokumenty związane z budynkiem otrzymujemy. Istotne będą tu przede wszystkim pozwolenie na budowę, poświadczona kserokopia zgłoszenia budynku do użytkowania, dokumenty związane z przyłączami, projekt wraz z ewentualnymi zmianami, inwentaryzacja powykonawcza.

Jak widać zarówno w kupnie domu developerskiego, jak i w samodzielnej budowie odnaleźć możemy tak samo wiele zalet, jak i wad. Ostateczny wybór zależy tak naprawdę od tego, jakie mamy oczekiwania. Bo najważniejsze jest to, by spędzać czas rodzinny z wymarzonym domu. To, czy będzie on kupiony, czy zbudowany od podstaw, pozostaje już kwestią niekiedy drugoplanową.